Geef kunst kado met de SBK Kunstbon

Janine Schimkat – lichtobjecten

21/11/2025 - 10/01/2026 @ SBK Amsterdam KNSM

Schimkat laat zich al haar hele carrière inspireren door de microkosmos van de diepzee, met de bijzondere lichtval op koralen en andere organismen. Die beelden blijven haar boeien en vormen een onuitputtelijk thema in haar werk. Als iemand haar vraagt of ze ooit aan iets anders wil werken, zegt ze steevast: “Ik zou niet weten waarom.”

Wat haar vooral fascineert, is de wiskundige herhaling van motieven in de natuur. Die herhalende structuren vertaalt ze naar haar eigen ontwerpen, waarin ritme, gelaagdheid en een subtiel spel van licht en textuur centraal staan. Sinds 1995 exposeert Schimkat veelvuldig, zowel in galeries als in beeldentuinen, en haar werk is meermaals bekroond.

Met materialen als glas, keramiek, porselein, siliconen, water, licht en soms zelfs geluid bouwt ze haar eigen fantasiewereld: een soort utopia waar schoonheid en verwondering domineren. Veel van haar werken dragen Latijnse namen van organismen, waarmee ze haar zelfgecreëerde universum een bijna wetenschappelijke onderbouwing geeft.

De combinatie van materialen zorgt voor een illusionistisch effect. Wat is glas en wat is siliconen? Is een vorm hard en breekbaar, of juist flexibel en taai? Die ambiguïteit maakt haar werk spannend en betoverend. De lampen lijken van binnenuit te leven en veranderen subtiel met het licht van de dag.

Bij SBK is een selectie van haar werk te zien. Een bijzondere manier om deze feestdagen warmte, licht en een vleugje fantasie in huis te brengen.